Jíte dostatek luštěnin?

Jak už nadpis vypovídá, Čechům se do konzumace moc nechce. Dle Českého statistického úřadu jsme spotřebovali za rok 2021 3,6 kg luštěnin na osobu a rok. Dle Světové zdravotnické organizace by ale každý člověk měl sníst 0,5 kg/týden, tj. 26 kg za rok! Jak toho ale docílit?

Rajská polévka zahuštěná luštěninou

O tom, jaké mají luštěniny benefity toho bylo sepsáno již mnoho. Všichni víme, že jsou bohatým zdrojem například vlákniny, bílkovin a minerálních látek. Je nám ale jasné, že přesvědčit k jejich konzumaci vybíravé děti, partnera 🙂 nebo každého, na koho se negativním způsobem podepsala konzumace připálené hrachové kaše nelibé chuti, vůně i konzistence, je hrdinský výkon.

Rozhodli jsme se Vám to tedy co nejvíce ulehčit. Ve Výzkumném ústavu potravinářském jsme vymysleli, sepsali, a hlavně (na zarytých odpůrcích) s úspěchem vyzkoušeli, okolo 50 receptur, ve kterých hrají hlavní roli luštěniny.

My jsme luštěniny před použitím nechávali naklíčit. Zajistili jsme tak snížení (téměř vymizení) látek, které způsobují známé trávicí potíže (nadýmání, meteorismus). Zároveň se klíčením zrychlila příprava pokrmu, zvýšila jeho stravitelnost a snížilo se luštěninové aroma. Pokud byste si chtěli klíčení vyzkoušet, podrobný postup je sepsán, společně s recepty, v naší kuchařce.

K vyzkoušení receptur nepotřebujete mít luštěniny klíčené, je to ale přínosný a příjemný bonus.

Pokud jsme Vás navnadili na luštěninovou notu, neváhejte si kuchařku „Klíčím, klíčíš, klíčíme, aneb vaříme z naklíčených luštěnin“ pořídit za akčních 99,- Kč na stránkách Společnosti pro výživu: https://www.vyzivaspol.cz/publikace/e-publikace/

P.S. Kuchařka obsahuje luštěniny všeho druhu, takže se nemusíte bát, že byste nenarazili na Váš oblíbený druh.

P.S.S. Použité obrázky jsou reálné fotografie luštěninových pokrmů. Nestojí za to je vyzkoušet?

Slaný koláč s těstem s luštěninami

Zanechat komentář

Doplňte správnou číslici do následující rovnice: *